Problem Rozwiązanie
Wielu mieszkańców nie uczestniczy w życiu kulturalnym: nie czyta, nie chodzi do kin, czy teatrów, nigdy nie było w galerii, na wystawie czy nawet w Muzeum Pragi.

Niski udział mieszkańców w wydarzeniach kulturalnych spowodowany jest często niskimi dochodami.

Osobnym problemem jest brak dostatecznej informacji i scalonej oferty.

Stworzymy cykliczny praski informator kulturalny w postaci ogłoszeń w lokalnej, bezpłatnej prasie, a także afiszy na słupach i tablicach ogłoszeniowych.

Dla mieszkańców, w tym rodzin z dziećmi i seniorów będziemy udostępniać co roku pakiet darmowych biletów do różnych instytucji kultury – nie tylko praskich, ale i warszawskich.

Opieką otoczymy praskich artystów, przeznaczając w ramach zasobu komunalnego pulę lokali na działalność artystyczną.

Ułatwimy także dostęp do istniejących już przestrzeni (m.in. do niezagospodarowanych lokali użytkowych, do siedziby urzędu dzielnicy, bibliotek, szkół i uczelni) na tymczasowe wystawy i inne projekty artystyczne.

Zadbamy o przeprojektowanie i doposażenie praskich bibliotek w taki sposób, aby zachęcały do spędzania w nich jak najwięcej czasu (odpowiedni wystrój wnętrz, wygodne meble, odpowiednio dobrane oświetlenie, uzupełniane znacznie częściej księgozbiory, rozszerzone i nowoczesne programy edukacyjne, lepsza oferta programowa dla wszystkich grup wiekowych, lepsze wykorzystanie multimediów, więcej interaktywnych zajęć).

Wzmocnimy i ułatwimy współpracę lokalnych instytucji kultury i edukacji z ich odpowiednikami w innych krajach.

Rozszerzymy nieodpłatną, ale ambitną ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, m.in. poprzez bliższą współpracę z instytucjami, festiwalami oraz fundacjami, które swoje cykliczne wydarzenia organizowały do tej pory głównie po lewej stronie Wisły.