Przeszkadzają Ci bazgroły, wulgarne napisy i mowa nienawiści na fasadach kamienic, bloków, śmietników, garaży i murów? Chcesz coś z tym zrobić, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać?

15 czerwca w godzinach 10.00 – 13:00 będzie okazja, aby zrobić pierwszy krok w tym kierunku. Tego dnia, razem z innymi praskimi organizacjami i instytucjami, inaugurujemy akcję „Malarze Podwórkowi – Stop Bazgrołom”, będącą kontynuacją muranowskiego przedsięwzięcia o tej samej nazwie.

Spotykamy się przy Kuchni Czerwony Rower (podwórko przy Targowej 82) i stamtąd ruszamy w teren.

Będziemy mieć farbę, wałki, pędzle i inny sprzęt. Jeżeli jednak macie własne przyrządy malarskie – zabierzcie je koniecznie ze sobą!

Zamalowywanie wszystkich wybranych przez nas miejsc odbędzie się za zgodą ich zarządców / administratorów.

Oprócz zamalowywania – dzięki wsparciu doświadczonej w usuwaniu nielegalnego graffiti firmy Adcleaning (http://www.adcleaning.pl/) – w ramach naszej akcji usunięte zostaną także nielegalne malunki z fasady jednego z budynków przy Placu Hallera.

Zachęcamy wszystkich do udziału w tej akcji!

I Ty możesz zostać Podwórkowym Malarzem lub Malarką!

Organizatorzy:

Porozumienie dla Pragi, Przepis na Muranów, Dom Kultury TuPraga, Muzeum Warszawskiej Pragi, Miasto Jest Nasze – Praga Północ, FUNDACJA ZMIANA, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Więcej informacji:

Bazgroły, wulgarne napisy, w tym także mowa nienawiści, to jeden z dominujących elementów w przestrzeni publicznej Pragi-Północ. Temat ten coraz częściej pojawia się m.in. na lokalnych forach dyskusyjnych w mediach społecznościowych. Zgodnie z opracowaną przez George’a Kellinga i Catherine Coles już w latach 80. XX w. teorią „rozbitych okien”, tolerowanie m.in. aktów wandalizmu prowadzi z czasem do popełniania przestępstw o poważniejszym charakterze. Późniejsze eksperymenty prowadzone w wielu miastach (w tym w Nowym Jorku) potwierdziły prawdziwość tej teorii. Co więcej – udowodniły także, że działa ona również w drugą stronę, tzn., że zadbana przestrzeń publiczna ma bezpośredni wpływ na lepsze samopoczucie przebywających w niej osób, a także – bezpośrednie przełożenie na poziom bezpieczeństwa i na przestrzeganie norm społecznych. Zasadne jest zatem podejmowanie różnego rodzaju działań mających na celu ograniczenie nielegalnego graffiti także na Pradze-Północ. Wpisuje się to również w najważniejsze cele Zintegrowanego Programu Rewitalizacji na lata 2014 – 2022.
Walka z nielegalnym graffiti powinna mieć charakter wieloaspektowy – od działań informacyjnych, edukacyjnych, badawczych, po te polegające na dokumentowaniu, zgłaszaniu na Policję, regularnym usuwaniu, a także na zapobieganiu powstawaniu kolejnych nielegalnych malunków. Tego typu działania powinny angażować różne grupy społeczne i środowiska: kluby sportowe, szkoły, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe, jak również instytucje kultury, instytucje pożytku publicznego, lokalne urzędy i media.

Dyskusję na temat działań systemowych w tym zakresie zapoczątkowało stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi (PdP), formułując na początku br. petycję z konkretnymi sugestiami, zaadresowaną do władz Dzielnicy: http://www.porozumieniedlapragi.pl/apelujemy-o-walke-z-wandalizmem/

Wraz z innymi lokalnymi organizacjami i instytucjami PdP planuje obecnie kolejne działania, w tym akcję pod nazwą „Malarze Podwórkowi – Stop Bazgrołom”, będącą kontynuacją muranowskiego projektu zainicjowanego przez tamtejsze stowarzyszenie „Przepis na Muranów”. Akcja będzie polegała na zamalowywaniu nielegalnych bazgrołów w wyznaczonych wcześniej miejscach (śmietniki, mury etc.). Organizatorom zależy również na włączeniu do tego przedsięwzięcia uczniów i uczennic wybranych szkół oraz mieszkańców i mieszkanek okolicznych budynków. Wszystkie działania odbywać się mają legalnie, dlatego inicjatorzy zaplanowanej na 15 czerwca 2019 roku akcji pomalują tylko te obiekty, których zarządcy wyrażą na to zgodę. W pierwszej turze będą to śmietniki, garaże i mury w okolicach osiedla Praga I i Placu Hallera. Mamy nadzieję, że docelowo pomalowane miejsca zostaną także obsadzane wysokimi krzewami lub zimozielonymi pnączami, co utrudni ewentualne dewastacje w przyszłości.

Adres wydarzenia na facebooku:

https://www.facebook.com/events/2045773052397335/