Rok 2020 był inny niż wszystkie. Pomimo pandemii koronawirusa, która mocno ograniczyła możliwości spotykania się z mieszkankami i mieszkańcami, nie zwolniliśmy tempa, realizując różne działania poprawiające jakość życia na Pradze. Zobaczcie, co udało się nam wspólnie osiągnąć!

200 uratowanych drzew i większe kompensacje – Wybrzeże Helskie

Początek roku to sprawa przebudowy Wybrzeżą Helskiego. Pod topór miało iść ok. 500 dorodnych drzew i kilkadziesiąt tysięcy krzewów. A wszystko w najcenniejszym przyrodniczo obszarze “Natura 2000”. W zamian za wycinkę miasto planowało nasadzić… kilkadziesiąt drzew.

Wybuchły protesty, w których uczestniczyliśmy. Proponowaliśmy też konkretne zmiany w projekcie. Skalę wycinki można było ograniczyć m.in. zmniejszając zakres inwestycji (np. likwidując jeden pas ruchu albo zwężając szerokość pasa ruchu do 2,80 m lub 3 metrów) albo stosując rozwiązania przenośne, montowane tylko w razie wielkiej wody, ale na to Ratusz nie chciał się zgodzić.

Rozmowy z Ratuszem w których brali udział członkowie Porozumienia dla Pragi.

Ostatecznie udało się nam ocalić ok. 200 przeznaczonych do wycinki drzew poprzez drobne korekty projektu i uczulenie wykonawcy na zachowanie jak największych obszarów zieleni oraz wywalczyć znacznie większe, niż początkowo miasto planowało nasadzenia zastępcze (z których większa część pojawiła się już na Pradze-Północ).

Akcja #koronaposiłki

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że wiele osób na Pradze znalazło się w naprawdę trudnej sytuacji. Wspólnie z CH Wileńska oraz PSM Michałów zorganizowaliśmy akcję wspomagania lokalnych biznesów gastronomicznych oraz najbardziej narażonych na zakażenie osób – seniorów, jak również osób mających trudności z poruszaniem się, które w pandemii praktycznie nie wychodzą z domów. Restauratorom daliśmy zarobić, kupując od nich posiłki i wożąc je (z zachowaniem reżimu sanitarnego) do najbardziej potrzebujących.

Anna Tomaszewska roznosi posiłki dla potrzebujących (fot. Tomasz Kaczor)

Wyczerpujący tekst razem z galerią zdjęć i podsumowaniem działań znajdziecie na portalu NGO.pl

#ZaadoptujDonicę, czyli ogólnopolski szał na ogrodnictwo miejskie

W maju zapoczątkowaliśmy akcję #ZaadoptujDonicę polegającą na wzięciu w opiekę zaniedbanych donic miejskich przez mieszkańców i mieszkanki. O naszych praskich donicach zrobiło się głośno w całej Polsce – akcja odbiła się szerokim echem w kraju i prędko znalazła naśladowców i naśladowczynie w innych miastach. Ba, niektóre miasta nawet same zachęcały do brania spraw w swoje ręce!

Akcja #zaadoptujdoncę na Skwerze Żurowskiego.

Co ciekawe, jedynym miejscem w Polsce, gdzie urząd skrytykował akcję #ZaadoptujDonicę była… Praga-Północ. Na szczęście nikt nie wziął tego marudzenia na poważnie, a do końca 2020 roku liczba zaniedbanych donic w naszej dzielnicy zbliżyła się do zera. Kto wie, może w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej?

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Pradze-Północ

Nie jest żadną tajemnicą, że Porozumienie dla Pragi od początku zabiegało o rozszerzenie strefy płatnego parkowania na Pradze-Północ. Miało to poprawić trudną sytuację parkingową, z którą nasza dzielnica borykała się zwłaszcza od otwarcia II linii metra.

Członkowie Porozumienia dla Pragi zbierają podpisy pod wnioskiem o rozszerzenie SPPN.

Członkowie i członkinie stowarzyszenia angażowali się w konsultacje społeczne (nasz wniosek o ich przeprowadzenie poparło prawie 1400 mieszkańców i mieszkanek), przesyłali uwagi odnośnie wprowadzenia strefy, starali się przekonywać nieprzekonanych i walczyć o jak najszersze zmiany w kwestii parkowania na Pradze. Udało się! Przynajmniej połowicznie, ponieważ SPPN nadal nie objęła m.in. Pragi II (czyli okolic Placu Hallera) czy Szmulowizny. Niejako “wyjęte” ze strefy zostały też pojedyncze ulice (takie jak ul. Grodzieńska) na których sytuacja zarówno pieszych jak i zmotoryzowanych mieszkańców pozostawia wiele do życzenia.

Mimo tego uznajemy wprowadzenie strefy za jeden z poważniejszych sukcesów roku 2020 – w wielu miejscach uwolniono całość lub część chodników od parkowania, a wymuszenie większej rotacji miejsc sprawiło, że w tygodniu można bez problemu zaparkować chociażby na wiecznie zatłoczonej ul. Białostockiej. 

W 2021 roku będziemy zabiegać o obiecane przez ZDM zmiany, tj. rozszerzenie strefy o Pragę II i resztę Szmulek.

Ratowanie wiekowego dębu na Targowej

W lutym nagłośniliśmy planowaną przez Zarząd Zieleni wycinkę dębu o pomnikowych rozmiarach znajdującego się przy ul. Targowej 83. W lipcu wspólnie z Grzegorzem Walkiewiczem, przedstawicielami Federacji Arborystów Polskich, Jaremą Rabińskim i Ewą Zaraś-Januszkiewicz oraz pracownikami Zieleni Warszawskiej braliśmy udział w oględzinach tego drzewa. 

Oględziny sędziwego dębu przy Targowej.

Niestety przeprowadzone na miejscu badania wykazały, że dąb nie jest w najlepszej kondycji. Jednak ze względu na jego dużą wartość kulturową dla lokalnej społeczności specjaliści z FAP zaproponowali, że na własny koszt przeprowadzą prace pielęgnacyjne i usuną niebezpieczne konary, a w ramach działań edukacyjnych zorganizują wydarzenie, dzięki któremu mieszkańcy i mieszkanki Pragi będą mogli dowiedzieć się więcej o drzewach rosnących w miastach.

Póki co, zabytkowy dąb nadal stoi przy ul. Targowej, choć zdajemy sobie sprawę, że mimo dokonania przez arborystów tzw. zabiegu weteranizacji drzewa, to ostatnie lata jego życia…

Historyczne murale – powrót Fotonu, Muchozol w rejestrze zabytków

W lipcu tego roku Muchozol na nasz wniosek został wpisany do rejestru zabytków ruchomych przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (to pierwszy w historii mural-zabytek na Mazowszu). Teraz nadszedł czas na jego odnowienie i przywrócenie oryginalnej kolorystyki. Aby to zrobić, konieczny jest też remont elewacji ściany szczytowej kamienicy przy Targowej 22, na której znajduje się Muchozol.

Wizualizacja odnowionego „Muchozolu” wykonana przez Good Looking Studio.

Decyzja ta nadeszła mniej więcej rok po tym, jak inne cenne murale zostały zamalowane przez jednego z ważniejszych graczy branży reklamowej. Krok ten spotkał się z ogromnym oburzeniem, co skłoniło MWKZ do cofnięcia wcześniejszej zgody na zamalowanie murali, a inwestora do złożenia deklaracji, że murale wrócą do końca wakacji 2019…

Odmalowywanie muralu „Foton”.

Mamy koniec 2020 i pomimo trójstronnych spotkań, korespondencji i ekspertyz, na Targową wrócił Foton, a w zasadzie pojawiła się tam współczesna kreacja. Dobre i to, zwłaszcza, że podkład gruntujący doprowadził zdaniem ekspertów do zniszczenia oryginalnego muralu.

Ewa Ziajkowska zastępczynią Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Nie jest to do końca sukces stowarzyszenia, ale zdecydowanie coś czym warto się pochwalić. Ewa Ziajkowska, od początku związana z PdP, została nominowana na zastępczynię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wojewoda Mazowiecki powołał Ewę Kalnoj-Ziajkowską na Zastępczynię MWKZ.

Ewa w urzędzie Konserwatora Zabytków na tak eksponowanym stanowisku to zdecydowanie właściwy człowiek na właściwym miejscu. Ekspercka wiedza na temat zabytków, doświadczenie, pracowitość i żelazna konsekwencja to cechy, które idealnie sprawdzą się podczas jej misji jako zastępczyni MWKZ. Życzymy jej samych sukcesów!

Petycje, petycje

Nie odpuściliśmy również formalnych działań na rzecz różnych ważnych dla Pragi zmian. W dobie zapowiadanych cięć interweniowaliśmy m.in. w sprawie realizacji kolejnego etapu tworzenia Centrum Lokalnego Plac Hallera. Publicznie zaapelowaliśmy również do Prezydenta Trzaskowskiego o nieodkładanie w czasie budowy kładki przez Wisłę. Wystosowaliśmy też apel do ZDM o poprawę spójności tras rowerowych w centrum naszej dzielnicy. Jest szansa na zmiany w tym zakresie w 2021 roku.

Zbieranie podpisów przez członków Porozumienia dla Pragi.

Zaapelowaliśmy też do władz dzielnicy, o angażowanie prażan i prażanek w zazielenianie Pragi i o współpracę w tym zakresie. Pierwszym krokiem w tym kierunku była nasza akcja #SadzimyDlaPragi (angażująca mieszkanki, mieszkańców oraz samorządowców), polegająca na sadzeniu cebul kwiatów wiosennych. 

Punkt dla Pragi

Doczekaliśmy się też siedziby. To nieduży lokal przy ul. Łochowskiej, który nazwaliśmy… Punkt dla Pragi, ale z punktu widzenia planowania pracy, spotkań czy logistyki naszych działań prawdziwy pałac 😉

Członkowie Porozumienia dla Pragi pod Punktem dla Pragi (fot. Piotr „Kaczy” Kaczor).

Punkt wykorzystujemy do formalnych i nieformalnych spotkań, a także lokalnej aktywności kulturalnej (nieme kino). Nadal pracujemy nad wystrojem i stałym programem, który będzie realizowany po tym, jak ograniczenia związane z pandemią wreszcie zostaną poluzowane. Zapraszamy Was do współtworzenia tego miejsca!

PS. Otwarcie Punktu zbiegło się z ponownym uruchomieniem Domu Sąsiedzkiego “Moje Szmulki”. Gratulujemy kolegom i koleżankom z PSM “Michałów” determinacji w walce o to miejsce. Nie było łatwo, zwłaszcza, że przeciwników nie brakowało.

Budżet Obywatelski 2021 dla Pragi!

Tegoroczna odsłona Budżetu Obywatelskiego to duży sukces naszego stowarzyszenia. W naszej dzielnicy zrealizowanych zostanie 16 projektów, w tym 6 zgłoszonych przez osoby z naszego stowarzyszenia! ??? Są to:

? „Więcej drzew i krzewów dla Pragi” (autorka Karolina Krajewska),

? „Zielone ściany i mniej betonu dla Pragi” (autorzy: Robert Migas-Mazur, Anna Tomaszewska),

? „Zielone podwórka dla Pragi” (autorki: Judyta Łuczyńska z naszego stowarzyszenia wspólnie z Natalią Soldecką)

? „Nowe nasadzenia i ławki na Placu Wileńskim” (autorzy: Krzysztof Michalski z naszego stowarzyszenia wspólnie z radnym Grzegorzem Walkiewiczem),

? „Ogrody sąsiedzkie dla Pragi” (autorzy: Michał Harasimowicz z naszego stowarzyszenia wspólnie z Dorotą Migas-Mazur),

? „Mobilne kino plenerowe dla Pragi” (autor: Krzysztof Michalski).

Wszystkie projekty dzielnicowe koordynowała Wanda Grudzień. Dodatkowo wybrany został również zgłoszony przez nią wspólnie z Judytą Łuczyńską projekt ogólnomiejski pt. „Posprzątajmy dziki brzeg Wisły” ?.

Dziękujemy Wam za wszystkie głosy oddane na nasze pomysły! Po raz kolejny pokazaliście, że mieszkańcy i mieszkanki chcą Pragi zielonej, czystej i wspierającej relacje sąsiedzkie. Nam zależy na tym, dlatego już nie możemy doczekać się realizacji przyszłorocznych projektów! 

Wszystkie zwycięskie projekty z Pragi znajdziecie tutaj, a ogólnomiejskie – tu.

Rzetelna ocena rewitalizacji Pragi

Cały czas aktywnie działamy na rzecz rewitalizacji naszej dzielnicy. Udało nam się rozhulać nieco skostniały komitet rewitalizacji, do którego został włączony Krzysztof Michalski z naszego stowarzyszenia. Wśród ważniejszych postulatów, które do tej pory podnieśliśmy, warto wymienić pomysł wdrożenia wytycznych reklamowych do umów zawieranych przez ZGN z najemcami lokali, wykorzystanie rekomendacji firmy E&Y w ramach polityki najmu, czy zabieganie o podłączenie do c.o. kolejnych kamienic, również tych z nieuregulowaną sytuacją własnościową, którymi administruje ZGN.

Miejski projekt rewitalizacji Bazaru Różyckiego.

Społecznie audytowaliśmy również miejskie inwestycje realizowane w ramach ZPR, takie jak modernizację części bazaru Różyckiego, czy remont pałacyku Konopackiego. Nasze głosy nie zawsze były na rękę miastu, ale staraliśmy się pokazywać kierunek, w jakim powinna iść rewitalizacja Pragi. 

Patrzymy władzom na ręce

Mimo pandemii zabiegamy o transparentność działań urzędu oraz lokalnego samorządu, a także o włączanie mieszkańców w podejmowane przez zarząd, radnych i urzędników decyzje. Zabiegaliśmy z sukcesem o umożliwienie mieszkańcom udziału w zdalnych posiedzeniach komisji i sesji rady. Regularnie przypominamy urzędnikom o obowiązku publikowania decyzji administracyjnych w zakresie prawa budowlanego.

Wreszcie nagłaśniamy przejawy tych działań, które budzą wątpliwości natury etycznej. Jednym z nich było przyznanie po kosztach przez zarząd dzielnicy atrakcyjnego lokalu przy Targowej muranowskiemu stowarzyszeniu “Kocham Pragę”. Nie byłoby to może tak bulwersujące, gdyby nie fakt, że decyzję podejmował zarząd dzielnicy, którego ⅔ składu stanowią członkowie ww. stowarzyszenia z Muranowa. 

Krzysztof Michalski (pierwszy z prawej) podczas Kongresu dla dobrej administracji.

 Te działania są zauważane. Jeden z naszych przedstawicieli uczestniczył m.in. w konferencji naukowej poświęconej społecznej kontroli działań władz. Z uczestnikami i widzami konferencji podzielił się m.in. doświadczeniami z Pragi.

#StopBazgrołom na Inżynierskiej

Pobazgrane fasady budynków – wulgaryzmy i różnego rodzaju nielegalne symbole to prawdziwa plaga praskiej (i nie tylko praskiej) przestrzeni publicznej. Staramy się, aby było ich coraz mniej. 

W ramach październikowej akcji #MalarzePodwórkowiStopBazgrołom już po raz kolejny zamalowywaliśmy pseudo-graffiti na wybranych obiektach ulicy Inżynierskiej – oczywiście za zgodą ich zarządców. Zobaczcie jak wyszło na naszym profilu na Facebooku! 

Malowanie na ul. Inżynierskiej.

Ps. nasza wspólna akcja z fundacją “Jeden Muranów” (jej prekursorem) została doceniona przez miasto w postaci dwóch nagród “Sektor” dla najlepszych inicjatyw pozarządowych.

Mniej betonu, więcej zielonych ulic

Dzięki naszym działaniom, stopniowo z ulic Pragi znika beton, a pojawia się zadbana, miejska zieleń. Tego roku doczekaliśmy się m.in. realizacji projektu “Zielona Mała Radzymińska” który został złożony do Budżetu Obywatelskiego z pomocą Krzysztofa Michalskiego.

Zielona „Mała Radzymińska” późną jesienią.

Punktowe zmiany pojawiły się także na ul. Okrzei czy Ratuszowej. Nie ustajemy w naszych działaniach mających na celu ograniczenie zbędnej betonozy, sadzenie zieleni przyulicznej, zdejmowanie płyt chodnikowych, kostki i asfaltu z przestrzeni wyłączonych z ruchu i tworzenia w ich miejscu mis na drzewa czy ogrodów deszczowych.

Uczestnicy zoragnizowanej przez Miasto Jest Nasze akcji rozpłytowania ul. Stalowej.

W tym kontekście dużym echem odbiła się oddolna akcja mieszkańców i mieszkanek ulicy Stalowej (uczestniczyły w niej również osoby związane z naszym stowarzyszeniem), gdy podczas happeningu mającego być odpowiedzią na odkładane w czasie zazielenienie tej ulicy rozpłytowany został fragment chodnika, a w miejsce usuniętych płyt pojawiły się rośliny. Warto zaznaczyć, że działanie to – choć samowolne – było zgodne z istniejącym projektem, a Zarząd Dróg Miejskich nie stwierdził żadnych zniszczeń czy uszkodzeń ulicy. Szkoda, że w 2020 roku nie udało się bardziej zazielenić tej ulicy, ale trzymamy urzędników za słowo, że uda im się to zrobić w 2021!

Akcja “Kup Chryzantemę”

Tegoroczny dzień „Wszystkich Świętych” przebiegał zupełnie inaczej, niż niemal wszyscy się spodziewali. Zaczęliśmy od akcji wspierania lokalnych przedsiębiorców – sprzedawców zniczy i kwiaciarzy, którzy przez zamknięcie cmentarzy z powodu koronawirusa zostali na lodzie. 

Co prawda rząd zapowiedział akcję interwencyjnego skupu towaru od poszkodowanych, ale od znajomych przedsiębiorców dowiedzieliśmy się, że nie każdy miał załapać się na rządową pomoc – jak chociażby biznesy, które otworzyły się wcześniej niż rok temu. 

Ania i Jarek z kwiaciarki „Kwiaty u Ani” od których również kupiliśmy chryzantemy.

Z pomocą przyszła akcja „kup chryzantemę” – członkowie naszego stowarzyszenia wraz z innymi mieszkańcami kupowali chryzantemy z lokalnych kwiaciarni, aby później zasadzić je w donicach, m.in. przy Hallera 5.

Z okazji Święta Niepodległości obsadziliśmy wszystkie porzucone donice przy ul. 11 Listopada.

Skup interwencyjny też zresztą został przez nas skrzętnie wykorzystany. Złożyliśmy wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i dzięki setkom chryzantem, które otrzymaliśmy, obsadziliśmy kwiatami całą ulicę 11 Listopada – tuż przed Świętem Niepodległości! Oprócz tego, chryzantemy zagościły m.in. w donicach przy ul. Otwockiej i Inżynierskiej.

Wystartował remont drewniaka Burkego

Wieloletnie zabiegi praskich społeczników na czele z Porozumieniem dla Pragi oraz PSM Michałów przyniosły efekt! Wreszcie wystartował remont ratunkowy jednego z najcenniejszych praskich zabytków, drewnianej oficyny Burkego przy Kawęczyńskiej 26, jednego z dwóch zachowanych na Pradze drewniaków.

Początek remontu Drewniaka Burkego.

 Remont z perturbacjami, wynikającymi z faktu ujawnienia w tym roku roszczeń do całej posesji… Doceniamy przy tym działania Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ, który mimo tej sytuacji, skorzystał z prawnych możliwości rozpoczęcia prac remontowych. Mamy nadzieję, że ZGN zadba także o właściwy śmietnik obok drewniaka, z odrębną przestrzenią na odpady gabarytowe etc. O to także regularnie się upominamy.

To remont ratunkowy, więc uprzedzamy, by na tym etapie nie spodziewać się cudów. Do pełnej rewitalizacji zabytku potrzebne są pieniądze (niemałe), a także zmiana przeznaczenia pozwalająca rozwiązać kwestię roszczeń (o ile okażą się zasadne). My sprawy nie odpuszczamy! 

Lepsze śmietniki dla Pragi i całej Warszawy

Zabiegaliśmy o uporządkowanie chaosu śmietnikowego na Pradze. Po naszych licznych apelach Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego zaczęło opracowywać zalecenia dotyczące altan śmietnikowych dla całego miasta. Opracowaliśmy i wysłaliśmy do dyrekcji BAiPPu również nasze wytyczne co do śmietników. Znajdziecie je tutaj.

Zabiegamy o nowe połączenie drogowe Pragi-Północ z Pragą-Południe 

Zorganizowaliśmy też konferencją prasową ramię w ramię ze Stowarzyszeniem Wiatrak oraz Miasto Jest Nasze, punktując nieudolność Ratusza z Biurem Mobilności i wiceprezydentem Robertem Soszyńskim na czele w dogadywaniu się z PKP.

W przypadku Ratusza chodziło o milczenie (poprzez nieodpowiadanie przez kilkanaście miesięcy na pisma kolejarzy) w sprawie pokrycia kosztów zaprojektowania tunelu drogowego w nasypach trasy średnicowej przy okazji modernizacji tej ważnej arterii kolejowej. Budowę samego tunelu kolejarze chcieli wziąć na siebie.

Konferencja ws. połączenia między Pragą-Północ a Pragą-Południe zorganizowana przez Porozumienie dla Pragi, Stowarzyszenie Wiatrak i Miasto Jest Nasze.

Wygląda na to, że dzięki naszym działaniom uda się jednak wybudować tunel pod Dworcem Wschodnim łączący obie Pragi. Po naszej konferencji prasowej rzeczniczka miasta oraz wiceprezydent Soszyński zasygnalizowali chęć wprowadzenia odpowiedniej pozycji do miejskiego budżetu. 

Ponieważ nie znaleźliśmy takiej pozycji literalnie w budżecie Warszawy na 2021, zaczęliśmy dopytywać. Okazało się, że środki zostały wygospodarowane, a ujęto je w… budżecie Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. 

Sprawę dalej będziemy monitorować, by mieszkańcy i mieszkanki mieli wpływ na ostateczny kształt i przebieg inwestycji, a szampana ostatecznie otworzymy, gdy zostaną podpisane odpowiednie porozumienia z kolejarzami.

Kolejny poradnik dobrych praktyk architektonicznych 

Rok 2020 kończymy podobnie jak wcześniejszy nową publikacją. Po przedstawieniu dobrych i złych praktyk w zakresie remontów zabytkowych kamienic przyszła w tym roku pora na obiekty fabryczne, których jeszcze trochę na prawym brzegu przetrwało. Dzięki wsparciu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków wydaliśmy publikację oraz mapę-spacerownik po praskim dziedzictwie postindustrialnym. Mamy nadzieję, że ta publikacja będzie stanowić inspirację dla właścicieli takich obiektów i przyczyni się do ich jeszcze lepszej rewitalizacji.

Poradnik poświęcony architekturze przemysłowej prawego brzegu.

Zazieleniamy Pragę

Ten rok to również kolejny rok zazieleniania Pragi z naszej inspiracji. Dzięki naszym projektom z budżetu obywatelskiego z lat ubiegłych oraz zaangażowaniu jednostek dzielnicowych i miejskich powstały dwa zupełnie nowe skwery – na Kępnej (Stara Praga) oraz na Kotsisa (Śliwice). Ponadto zmodernizowany został Park Michałowski, którego projekt konsultowaliśmy oraz uczestniczyliśmy (przygotowanie tablic o zabytkach) w jego realizacji.

Miejsca, w których pojawi się nowa zieleń dzięki naszym projektom do Budżetu Obywatelskiego.