Mijający rok 2024 był dla naszego stowarzyszenia „Porozumienie dla Pragi” kolejnym rokiem wielu aktywności, inicjatyw, interwencji i zgłaszania pomysłów, których nadrzędnym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców i mieszkanek Pragi-Północ. Największym sukcesem, ale i zobowiązaniem, było oczywiście wprowadzenie przedstawicieli i przedstawicielek naszego stowarzyszenia do praskiego samorządu. O tym i innych działaniach przeczytacie w krótkim podsumowaniu wybranych inicjatyw #DlaPragi zrealizowanych w kończącym się roku.
SAMORZĄD
Wyniki kwietniowych wyborów samorządowych na Pradze-Północ są bez wątpienia naszym największym tegorocznym sukcesem. Startując z listy Lewicy, udało nam się wprowadzić mocną reprezentację do rady dzielnicy. 6 osób z listy dostało się do rady, w tym troje członków naszego stowarzyszenia.
Krzysztof Michalski wszedł do prezydium rady dzielnicy i został szefem klubu PdP/Nowej Lewicy/Miasto Jest Nasze, Wanda Grudzień stanęła na czele Komisji Ochrony Środowiska, Infrastruktury i Rewitalizacji, a Karolina Siatkowska-Luśtyk została szefową Komisji Skarg i Petycji.
W prezydium jest też Mariusz Borowski (Lewica). Cała czwórka (Mariusz po wyborach również zgłosił akces do PdP) pracuje w wielu innych komisjach rady. W klubie jest też Antonina Wróblewska (MJN) i Jakub Piasecki. Dodatkowo Sylwester Klimiuk (jako przedstawiciel PdP) i Anna Tomaszewska (z rekomendacją Lewicy i PdP) objęli stanowiska zastępców burmistrza dzielnicy. Razem z KO przejęliśmy odpowiedzialność za to, co dzieje się na Pradze oraz za realizację programu wyborczego, z którym startowaliśmy w wyborach.
PRASKA ZIELEŃ
Tradycyjnie działaliśmy w obszarze zieleni. W tym roku powstały na Pradze aż trzy nowe skwery – wszystkie z naszej inicjatywy. Przy Markowskiej jako realizacja projektu z BO (Krzysztof Michalski, Robert Migas), przy Kosmowskiej dwa, również z BO (Krzysztof Michalski, Mariusz Borowski). Doprowadziliśmy do rozpłytowania dużego terenu przy placu Wileńskim (BO – Krzysztof Michalski, Robert Migas), powstały kolejne zielone ściany (Anna Tomaszewska, Mariusz Borowski), przybyły też setki drzew i krzewów (BO – Wanda Grudzień, inicjatywy Krzysztofa Michalskiego). Sadziliśmy cebule kwiatów wiosennych, wspólnie z Fundacją Veolia wytypowaliśmy praskie podwórka, które przejdą metamorfozę w kolejnym roku.
Aktywnie walczyliśmy o zieleń przy okazji konsultacji Lex Developer, poprzez komisję Wandy, zgłaszając postulaty do Gminnego Programu Rewitalizacji i planu ogólnego. Walczyliśmy też o ocalenie cennych drzew – Krzysztof Michalski, Wanda Grudzień i Jan Mencwel z MJN pomogli mieszkańcom Stalowej 47 ocalić majestatycznego kasztanowca. Deweloper go przesadził 😊 na swój koszt. O podobne rozwiązanie zabiegamy przy ul. Radzymińskiej.
DOSTĘPNOŚĆ
Mijający rok przyniósł dużo sukcesów na polu poprawy dostępności. Tutaj ze szczególną determinacją działał Krzysztof Michalski, co doprowadziło do wytyczenia przez kolejarzy dwóch przejść naziemnych przez linię kolejową wołomińską (za dworcem Warszawa Wileńska i na wysokości Naczelnikowskiej), a także na doposażeniu przedszkola integracyjnego przy Wołomińskiej w wygodny podjazd dla wózków.
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Z barierami kolejowymi walczymy na Śliwicach (Wanda Grudzień i Karolina Krajewska), przy Dworcu Wschodnim, w rejonie ulic Łomżyńskiej i Objazdowej.
BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE
Zabiegaliśmy o poprawę bezpieczeństwa. Doprowadziliśmy do wyposażenia skweru Judyty Zbytkower w oświetlenie i monitoring. Z naszej inicjatywy podejmowane były działania na Wileńskiej i Inżynierskiej wymierzone w handel narkotykami. Na tym polu aktywni byli szczególnie nasi członkowie zarządu dzielnicy – Sylwester Klimiuk i Anna Tomaszewska. Oczywiście nie wszystko widać i nie o wszystkich działaniach można otwarcie pisać. Działania prowadzone tam, jak i na Brzeskiej, mają charakter długofalowy, a najważniejsze jest rozwiązanie kwestii wykwaterowanych nieruchomości.
Zabiegaliśmy również, szczególnie Wanda Grudzień, o poprawę bezpieczeństwa pod praskimi placówkami edukacyjnymi („Szkole Ulice”). Poprawiliśmy też sytuację pieszych przy przedszkolu na Wołomińskiej (Krzysztof, Mariusz, Sylwester).
TROSKA O PRASKIE DZIEDZICTWO
Działania na rzecz ochrony i popularyzacji praskiego dziedzictwa to kolejny obszar naszej aktywności. Największym sukcesem na tym polu w mijającym roku było rozpoczęcie remontu drewnianej oficyny Burkego, o co przez lata zabiegał szczególnie Krzysztof Michalski.
W mijającym roku doprowadziliśmy też do objęcia ochroną konserwatorską poprzez wpisy do rejestru zabytków najcenniejszych obiektów na terenie dawnej FSO i kamienicy przy Małej 13. Zabiegaliśmy też o remont zabytkowej stacji transformatorowej przy 11 Listopada i jej właściwe oznakowanie, co nastąpiło w grudniu. Nagłośniliśmy też sprawę usuniętych przez kolejarzy tablic upamiętniających organizacje lewicowe walczące na Pradze z Niemcami podczas II wojny światowej.
KULTURALNA PRAGA
Po wejściu do samorządu na właściwe tory przestawiliśmy praską kulturę, którą pod swoje skrzydła wzięła Anna Tomaszewska. Przy Hallera 6 odbył się szereg wystaw i wernisaży, w tym po raz pierwszy w historii, w ramach Warsaw Gallery Weekend. Wsparliśmy praskie teatry. Zaczęły odbywać się ciekawe koncerty (Kazik, Molesta, Wojciech Zwiernik, Krystyna Prońko), na dotacje w ramach inicjatyw kulturalnych przeznaczyliśmy środki wyższe o 750% w porównaniu z rządami poprzedników.
Odżyła praska biblioteka mocno sekowana przez poprzednie władze. Zaczęły się regularne spotkania przedstawicieli instytucji kultury i NGO, które prowadzą do generowania interesujących pomysłów, które zaowocują w przyszłości.
REWITALIZACJA
Zabiegaliśmy o przyjęcie Gminnego Programu Rewitalizacji, uczestnicząc w pracach nad jego stworzeniem w ramach Komitetu Rewitalizacji (Krzysztof Michalski, jako szef Komitetu, Jacek Paluch, Sylwester Klimiuk), a także zgłaszając postulaty w ramach konsultacji społecznych oraz poprzez radę i zarząd dzielnicy.
Przyjęty jesienią 2024 roku przez radę miasta GPR daje kolejny raz szansę na remonty kamienic, rewitalizację ulic i terenów zieleni, a także wsparcie inicjatyw społecznych i kulturalnych. Realizację GPR będziemy aktywnie monitorować.
STOP ALKO NOCĄ I NIE TYLKO
Wspólnie z MJN doprowadziliśmy do tego, że odbyły się ogólnomiejskie konsultacje społeczne dotyczące ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Warszawy. Poparcie uczestników konsultacji dla postulatu nocnej ciszy alkoholowej (22:00-6:00) było miażdżące. Obecnie trwają prace nad uchwałą rady miasta, która ma te kwestie uregulować. Udało nam się (tutaj największa aktywność Sylwestra, Wandy i Krzysztofa) doprowadzić do zamknięcia uciążliwego sklepu z alkoholem 24h przy Stalowej. Podobnie zakończył żywot taki sklep na Radzymińskiej. Reagujemy tam, gdzie nas o to prosicie lub gdzie wiemy, że jest problem!
NAGŁAŚNIANIE ABSURDÓW
Patrzyliśmy władzy na ręce, nagłaśniając absurdy i zbędne wydatki. Do historii przejdzie znany na całą Polskę płot wzdłuż ślepej ściany hali przy ul. Białostockiej (sprawę nagłośnił Krzysztof), czy ustawiony tuż przed ciszą wyborczą przez poprzednią ekipę postument „głowy” na placu Wileńskiej. Pytaliśmy o umowy na urzędowe wydatki, dołączaliśmy do postępowań, gdy decyzje urzędników wydawały się nieadekwatne, zabiegaliśmy i nadal będziemy zabiegać o transparenty samorząd!
INNE DZIAŁANIA
W 2024 roku jeździliśmy też w masach krytycznych, dopominając się o poprawę infrastruktury rowerowej, zamalowywaliśmy bazgroły i mowę nienawiści na praskich budynkach, wspieraliśmy inicjatywę „Moje Szmulki”, współorganizowaliśmy Urodziny Pragi, prowadziliśmy spacery problemowe i badawcze, sieciowaliśmy, wspieraliśmy, spotykaliśmy się z Wami, byliśmy obecni na święcie NGO, wspieraliśmy powstanie rad osiedli, w których również mamy przedstawicieli naszego stowarzyszenia, braliśmy udział w garażówkach i innych akcjach charytatywnych, walczyliśmy o nowe boisko przy szkole muzycznej (Tomek Wrzosek). I tak można byłoby jeszcze wymieniać 😊
JAK NAM POMÓC?
Te wszystkie działania dla Pragi nie byłyby możliwe również bez Waszego wsparcia – rzeczowego, pieniężnego, osobowego, zgłoszeń różnych spraw, którymi warto się zainteresować. Cieszymy się, że tylu osobom dobro Pragi leży na sercu. Dziękujemy i do zobaczenia 2025 roku! Jeżeli chcielibyście nadal nam pomagać, pod linkiem znajdziecie kilka podpowiedzi, jak można to zrobić!