Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, postanowiliśmy odmienić dla Was całą ulicę 11 Listopada! We wszystkich 54 zaniedbanych i porzuconych miejskich donicach, ulokowanych wzdłuż ulicy posadziliśmy ok. 300 różnobarwnych chryzantem oraz wrzosy.

Jak do tego doszło?

Na ulicę 11 Listopada ostrzyliśmy sobie zęby już od jakiegoś czasu, ale sama skala zaniedbań sprawiała, że zazielenienie jej kosztowałoby sporą sumę pieniędzy, na którą zwyczajnie nie było nas stać. Można powiedzieć, że z “pomocą” przyszło zamknięcie cmentarzy na 1 listopada, które pozostawiło wiele tysięcy sprzedawców z towarem, z którym nie mogli nic zrobić.

Jednym z instrumentów rządowej pomocy był skup interwencyjny prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To dzięki ARiMR naszemu stowarzyszeniu udało się pozyskać za darmo 300 chryzantem, których użyliśmy do przystrojenia ulicy 11 Listopada na Święto Niepodległości, a biznes pana Adriana z Woli uzyskał wsparcie w tych trudnych czasach.

Można powiedzieć, że zaopiekowanie się donicami znajdującymi się wzdłuż całej ulicy jest ukoronowaniem naszej akcji #ZaadoptujDonicę, a pozyskanie tak wielu kwiatów od przedsiębiorcy w potrzebie – akcji #KupChryzantemę!

Niedzielne sadzenie na Święto Niepodległości

Ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które pomogły nam zrealizować to szalone sadzeniowo-adopcyjne przedsięwzięcie w jedno niedzielne przedpołudnie, dodatkowo z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wynikających z szalejącej pandemii COVID-19.

Choć na 10 listopada zapowiadane są opady deszczu, uprzejmie prosimy mieszkanki i mieszkańców ulicy 11 Listopada o podlewanie kwiatów do tego czasu. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zachęci jednostki miejskie i dzielnicowe do lepszego dbania o zieleń na Pradze, w tym także o nasadzenia w donicach.

Akcja “Kup Chryzantemę”

Tegoroczny dzień „Wszystkich Świętych” przebiegł zupełnie inaczej niż zwykle. W związku z pandemią rząd zdecydował na ostatnią chwilę, że cmentarze zostaną zamknięte. Uderzyło to w lokalnych przedsiębiorców – sprzedawców zniczy i kwiaciarzy, którzy przez zamknięcie cmentarzy z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 zostali na lodzie. 

Co prawda rząd zainincjował akcję interwencyjnego skupu towaru od poszkodowanych, ale od znajomych przedsiębiorców dowiedzieliśmy się, że nie każdy ma szansę załapać się na rządową pomoc – jak chociażby biznesy, które otworzyły się wcześniej niż rok temu. 

Z pomocą przyszła akcja „kup chryzantemę”, w ramach której zachęcaliśmy do wykupowania towaru od sprzedawców. Sami też kupiliśmy wiele chryzantem (m.in. od Ani i Jarka ze świetnej kwiaciarni “Kwiaty u Ani” przy ul. Otwockiej 1), aby posadzić je w donicach, ogrodach oraz na tarasach.

Akcja “Zaadoptuj Donicę”

#ZaadoptujDonicę to akcja polegająca na odnajdywaniu niezagospodarowanych donic miejskich, następnie – sadzeniu i sianiu w nich roślin oraz na ich pielęgnacji, a także – umieszczaniu w misach tabliczek nawiązujących treścią do całego przedsięwzięcia. Zainicjowane już w kwietniu 2020 (podczas pierwszej fali pandemii) przez Porozumienie Dla Pragi działanie cieszy się coraz większą popularnością – zaadoptowanych donic przybywa regularnie.

Zależy nam na zwiększaniu bioróżnorodności dzielnicy, dlatego namawiamy do siania i sadzenia zarówno kwiatów, jak i ziół, czy warzyw. Przy okazji chcemy też ocalić zwłaszcza te najstarsze donice, które coraz częściej znikają z przestrzeni Pragi.

Chcemy także stopniowo ośmielać i zachęcać mieszkanki i mieszkańców dzielnicy do zagospodarowywania podwórek i ogródków, a tym samym – do większego angażowania się w dbanie o okoliczną zieleń, dlatego planujemy już kolejne inicjatywy pod zbiorowym hasłem „ZieleńDlaPragi”. 

Mieszkańców zachęcamy zaś do odnajdywania (nielicznych już) pustych donic i adoptowania ich. Niech wiosną Praga znowu rozkwitnie feerią barw!

Zgoda na wykorzystanie fotografii

Zastrzegamy, że wszystkie użyte w tym artykule fotografie mogą być wykorzystane w kontekście opisującym naszą akcję adopcji donic, przy jednoczesnym podpisaniu autorów, np. (fot. Porozumienie dla Pragi).