#ZaadoptujDonicę to akcja polegająca na odnajdywaniu niezagospodarowanych donic miejskich, następnie – sadzeniu i sianiu w nich roślin oraz na ich pielęgnacji, a także – umieszczaniu w misach tabliczek nawiązujących treścią do całego przedsięwzięcia. Zainicjowane przez Porozumienie Dla Pragi działanie cieszy się coraz większą popularnością – zaadoptowanych donic przybywa regularnie.

Dlaczego to jest potrzebne?

Zależy nam na zwiększaniu bioróżnorodności dzielnicy, dlatego namawiamy do siania i sadzenia zarówno kwiatów, jak i ziół, czy warzyw. Przy okazji chcemy też ocalić zwłaszcza te najstarsze donice, które coraz częściej znikają z przestrzeni Pragi.

Chcemy także stopniowo ośmielać i zachęcać mieszkanki i mieszkańców dzielnicy do zagospodarowywania podwórek i ogródków, a tym samym – do większego angażowania się w dbanie o okoliczną zieleń, dlatego planujemy już kolejne inicjatywy pod zbiorowym hasłem „ZieleńDlaPragi”.

Stowarzyszenie zorganizowało sąsiedzkie sadzenie roślin m.in. w zapomnianych donicach na Skwerze Żurowskiego oraz na Szmulkach. Zależy nam jednak na tym, aby mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy sami adoptowali misy miejskie, dlatego przygotowujemy mapkę z adresami i zdjęciami konkretnych obiektów; bardzo zachęcamy do jej współtworzenia!

Podzielcie się swoimi donicami!

❗️Przysyłajcie do nas adresy i zdjęcia pustych i zaadoptowanych już donic na adres: porozumieniedlapragi@gmail.com lub na Facebooku.

Dodamy je do naszej mapy praskich donic dostępnej tutaj.

Jak to się zaczęło?

Akcja zaczęła się od opublikowania przez nas na Facebooku zdjęć zaniedbanych donic z okolic Placu Hallera oraz od apelu o ich „adopcję”. Ku naszemu (bardzo pozytywnemu) zaskoczeniu już tego samego dnia odezwało się do nas kilka osób wyrażających chęć posadzenia w nich roślin. Zaczynamy mapowanie donic na Pradze – Północ, ale bardzo byśmy chcieli, by w nasze ślady poszli mieszkańcy i mieszkanki innych dzielnic, aby akcja #ZaadoptujDonicę rozsiała się po całym mieście.

Gotowość wspierania akcji sadzonkami i nasionami wyrazili już m.in. Warszawscy Działkowcy, z kolei praski zakład stolarski SĘK wspiera nas tabliczkami, które wbijamy do zaadoptowanych donic.

Dokumentacja akcji na Skwerze Żurowskiego znajduje się tutaj.

Sąsiedzkie sadzenie na Szmulkach udokumentowaliśmy w tym miejscu.

Indywidualne adopcje: