Tegoroczny dzień „Wszystkich Świętych” przebiegł zupełnie inaczej, niż niemal wszyscy się spodziewali, zaczynając od akcji wspierania lokalnych przedsiębiorców – sprzedawców zniczy i kwiaciarzy, którzy przez zamknięcie cmentarzy z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 zostali na lodzie. Co prawda rząd zapowiedział akcję interwencyjnego skupu towaru od poszkodowanych, ale od znajomych przedsiębiorców dowiedzieliśmy się, że nie każdy ma szanse załapać się na rządową pomoc – jak chociażby biznesy, które otworzyły się wcześniej niż rok temu. Z pomocą przyszła akcja „kup chryzantemę”.

Kup chryzantemę, zaadoptuj donicę

W tej sytuacji najlepszym wyjściem było pomóc przedsiębiorcom wykupić towar (na co wpadł też warszawski ratusz tworząc akcję #KupPanChryzantemę).

Razem z mieszkankami i mieszkańcami Hallera 5 zaadoptowaliśmy donice, które stanęły tam na ich wniosek (i przy wsparciu radnego Mariusza Borowskiego). Dzięki ustawieniu donic, przechodzenie tamtędy z wózkiem i przejazd na wózku stały się nagle możliwe, a do tego jest o wiele ładniej! ZGN i ZPTP zadbały o donice i ziemię, a my – wspólnie z działkowczyniami z ROD Pratulińska Warszawa – o odpowiednie nasadzenia ? Pani Joanna i Pan Marek kupili także chryzantemy ?️?️, a tym samym zainaugurowali nową odsłonę naszej donicowej akcji: #KupChryzantemę #ZaadoptujDonicę

Choć pierwszy listopada zaraz się skończy, my dalej zachęcamy do kupowania chryzantem od lokalnych sprzedawców. Z pewnością zostało ich jeszcze (mimo planowanych rządowych interwencji) całkiem sporo, a sadząc je do gruntu sprawimy, że będą cieszyć oczy dłużej. To piękne, jesienne kwiaty, które dodadzą uroku każdemu zieleńcowi lub donicy. A tych nie brakuje! Na dziś do obsadzenia są m.in.:

  • Róg 11 Listopada i Inżynierskiej – 14 donic,
  • Róg 11 Listopada i Konopackiej – 15 donic,
  • Róg 11 Listopada i Bródnowskiej – 10 donic,
  • Ul. 11 Listopada 15 – 3 donice,
  • Ul. 11 Listopada 46 – 5 donic,
  • Róg 11 Listopada i Środkowej – 7  donic,
  • Róg Tarchomińskiej i Białostockiej – 2 donice,
  • Róg Kłopotowskiego i Sierakowskiego – 1 donica,
  • Róg Sierakowskiego i Jasińskiego – 1 donica.

Chryzantemy posadzili także nasi serdeczni przyjaciele z PSM Michałów, obsadzając dwie, pozyskane przez nas dwa miesiące wcześniej puste donice, ustawione na końcu ulicy Łochowskiej ??

Praskie róże i znicze

W dniu Wszystkich Świętych pamiętaliśmy też o osobach związanych z Pragą, które poprzez pomniki, tablice, czy symboliczne nasadzenia wciąż są obecne w przestrzeni naszej dzielnicy. 

Przy tablicy upamiętniającej Irenę Rokicińską, zamordowaną w 1955 r. pracownicę sklepu spożywczego na Szmulkach zostawiliśmy symboliczną różę ?

To jedno z nielicznych miejsc upamiętniających bohaterskie kobiety na Pradze – na kilkaset ulic, skwerów czy placów, tylko 6 przypomina o roli prażanek. Najwyższa pora to zmienić! 

Ceramiczne znicze – bardziej przyjazne dla środowiska, niż szkło, czy plastik – zapaliliśmy w miejscach przypominających o: 

? Leonie Hoffmanie, nauczycielu ze szkoły specjalnej na Szmulkach, który został zamordowany przez NKWD w Charkowie,
? Józefie Szanajcy, wybitnym architekcie, którego twórczość brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej,
? ofiarach represji z lat 1944-1945, w symbolicznym miejscu, jakim jest Rogatka Bródnowska, jedna z siedzib trybunału wojskowego NKWD.

Ochrona miejsc pamięci

Nasze stowarzyszenie od dawna działa na rzecz praskich miejsc pamięci:

Mniej śmieci, więcj pamięci

Kolejny rok z rzędu zwracamy też uwagę na palący z ekologicznego punktu widzenia problem. Polskie cmentarze toną w śmieciach! Na „Wszystkich Świętych” wydajemy ok. 1 mld zł na znicze i kwiaty.

Zaśmiecony cmentarz po Uroczystości Wszystkich Świętych

Wszystko to trafia na cmentarne śmietniki, a potem zatruwa nasz świat, niszczy przyrodę i ziemię. Zapraszamy wszystkich którym jest bliska idea „Mniej śmieci – więcej pamięci” do włączenia się do tej ogólnopolskiej akcji.

Ponownie zachęcamy do sadzenia chryzantem do gruntu, zamiast pozwalać im obemrzeć na grobach, tym samym dorzucając swoje pięć groszy do akcji „kup chryzantemę”! Wrzuć na social media swoje zdjęcia i podpowiedzi dla #mniejśmieciwięcejpamięci – oraz sprawdź tutaj kilka konkretnych sugestii.