Przed kilkoma dniami PKP Polskie Linie Kolejowe SA opublikowało swoje plany inwestycyjne na lata 2021-2030 z perspektywą do 2040 roku. Tak jak przewidywaliśmy, na Pradze nie uświadczymy zbyt wielu kolejowych inwestycji. Naszej okolicy dotyczą tylko dwa punkty – budowa łącznika między Warszawą Wschodnią a Markami oraz zwiększenie przepustowości na odcinku z Warszawy Wschodniej do Nasielska.

Nie będzie zakopania linii kolejowej w tunelu

Oznacza to, że na co najmniej kolejne 20 lat możemy odłożyć na półkę bajki o zakopaniu linii wołomińskiej w tunelu, a biorąc pod uwagę, że miasto także odłożyło “na święte nigdy” projekt obwodnicy śródmiejskiej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprawić sytuację okolicznych mieszkańców już teraz. Linia kolejowa z Warszawy Wileńskiej do Wołomina dzieli naszą dzielnicę na dwie części, a można się przez nią przedostać tylko przejazdem w ciągu ulicy Kosmowskiej.

Stowarzyszenie PSM Michałów od lat zabiega o poprawę sytuacji mieszkańców Szmulek i Targówka, którzy są zmuszani do pokonywania linii wołomińskiej po starym, zardzewiałym wiadukcie nad ulicą Radzymińską, do którego nie prowadzą żadne windy ani pochylnie. Mniej sprawnym zostaje przechodzenie “na dziko” obok przejazdu drogowego – niestety czasem kończące się tragicznie. Rozwiązaniem byłoby wytyczenie dodatkowych przejść naziemnych oraz budowa przystanku kolejowego z możliwością przesiadki na PKP Targówek.

Autorką wizualizacji hipotetycznego przystanku przesiadkowego PKP Szmulowizna jest architektka Agata Polkowska.

Najlepszy czas na zmiany jest teraz!

Popieramy oba te postulaty – naszym zdaniem linia wołomińska w obecnym kształcie to z jednej strony bariera dzieląca Pragę, a z drugiej – niewykorzystany potencjał w kontekście kolei aglomeracyjnej (od dworca wileńskiego do PKP Zacisze-Wilno przez 4 kilometry nie ma żadnego przystanku pasażerskiego). Jeżeli nie zanosi się na to, żeby linia wołomińska została zakopana w tunelu, może PKP PLK powinno zacząć pracować nad jej potencjałem już teraz? Najwyższy czas na zmiany!

Podoba ci się to, co robimy dla Pragi? Wesprzyj nas!

Wesprzyj nas tradycyjnym przelewem. Jesteśmy też na Patronite! Możesz nas wesprzeć wchodząc na nasz profil i wybierając próg wsparcia (od 10 do 100 zł miesięcznie).